KERAMICKÁ OCHRANA LAKU

Kvalitná keramická ochrana ochráni Vaše vozidlo pred chemickým a mechanickým poškodením laku aj pred UV žiarením. Hydrofóbne vlastnosti pomôžu udržať vozidlo čisté po dlhšiu dobu. 

Čo je to keramická ochrana laku?

Keramickou ochranou laku sa v detailingovom svete označuje profesionálne aplikovaný náter laku vozidla. Tento náter má za cieľ chrániť lakované časti karosérie pred poveternostnými vplyvmi, chemikáliami a UV žiarením. Taktiež dokáže ochrániť auto pred drobnými škrabancami a čo je najväčšou výhodou uľahčuje údržbu auta.

keramická ochrana laku, keramicka ochrana laku, keramická-ochrana-laku

Vlastnosti keramickej ochrany laku

Pozrime sa na to, čo môžete očakávať, ak je Vaše vozidlo chránené keramickou ochranou laku.

1. Kvalitná keramická ochrana laku zvýši lesk a hĺbku farby laku

Vaše vozidlo tak bude pôsobiť luxusnejšie, novšie a v takomto stave ostane dlhšie.

2. Ochrana pred UV žiarením

Ak je vozidlo často na priamom slnku, jeho lak časom začne oxidovať. Oxidáciou sa stráca lesk a farba. Keramické ochrany blokujú UV žiarenie a tým pádom zabraňujú oxidácii.

3. Chemická ochrana

Keramický povlak chráni lak vozidla pred chemickým poškodením napríklad dôsledkom posypovej soli. Týmto je auto chránené napríklad aj pred koróziou.

4. Ochrana proti mechanickému poškodeniu

Keramika vďaka svojej tvrdosti dokáže ochrániť lak vozidla pred drobnými škrabancami a oderkami od kamienkov.

5. Odpudzuje vodu (Hydrofóbna vlastnosť)

Hydrofóbna vlastnosť keramickej ochrany patrí jednoznačne k jej najväčším výhodám. Tým, že voda nezaschne na laku vozidla, ale odtečie preč spolu s nečistotami pomáha udržiavať auto čisté. Tejto vlastnosti sa (nie úplne správne) hovorí samočistiaci efekt. Hydrofóbna schopnosť keramickej ochrany vozidlo sama od seba nevyčistí, ale pomôže ho udržať čiste po dlhšiu dobu.

KOĽKO VYDRŽÍ KERAMICKÁ OCHRANA?

Dĺžka ochrany sa líši od keramiky ku keramike, preto sa pred aplikáciou je nutné poradiť s auto detailingovým profesionálom, ktorý už nejakú tú keramiku vyskúšal.

Navyše výrobcovia uvádzajú minimálnu životnosť takejto ochrany ako čas (mesiace / roky), alebo  ako počet kilometrov počas ktorých je vozidlo chránené.

Keramická ochrana je niekoľkonásobne dlhodobejším a ďaleko kvalitnejším riešením ako napríklad sealant, alebo vosk.

Previous
Next

Ak nemáte záujem sa o svoje vozidlo starať, akákoľvek keramická ochrana s akýmkoľvek samo-čistiacim efektom je pre Vás zbytočná.

Správne očakávania týkajúce sa keramiky

Áno práve sme Vám keramiku vychválili až do nebies. V rámci správneho nastavenia očakávaní od nášho detailingového štúdia sme sa však rozhodli odhaliť Vám aj náš postoj k megalomanskému marketingu keramiky. Môžete to vnímať ako niekoľko mýtov a legiend týkajúcich sa tohto síce vynikajúceho, no nie všemocného produktu.

Začneme rovno samo-čistiacim efektom keramiky. Hydrofóbna vlastnosť patrí medzi najväčšie argumenty prečo si nechať keramickú ochranu laku aplikovať. A to je správne! Kvapky vody neostanú na karosérii, ale odtečú rýchlo preč. To ale neznamená, že sa o keramikou chránené vozidlo netreba starať. Vozidlo treba približne raz za dva týždne umyť napríklad aj na samo-obslužnej čistiacej stanici a približne raz za mesiac ho umyť ručne.

Na ručné umytie môžete prísť raz mesačne aj ku nám.

Ak nemáte záujem sa o svoje vozidlo starať, akákoľvek keramická ochrana s akýmkoľvek samo-čistiacim efektom je pre Vás zbytočná.

Ochrana pred mechanickým poškodením je ďalšou vlastnosťou keramiky, od ktorej netreba čakať zázraky. Realitou je, že táto schopnosť dokáže ochrániť lak vozidla pred malými škrabancami a oderkami malých kamienkov. Nie je to jej primárnym cieľom. Ak potrebujete svoje vozidlo ochrániť pred mechanickým poškodením určite odporúčame polyuretánovu samo-opravnú ochrannú fóliu, ktorá je na tento účel navrhnutá.

Na ručné umytie môžete prísť raz mesačne aj k nám

Ochrana pred mechanickým poškodením je ďalšou vlastnosťou keramiky, od ktorej netreba čakať zázraky. Realitou je, že táto schopnosť dokáže ochrániť lak vozidla pred malými škrabancami a oderkami malých kamienkov. Nie je to jej primárnym cieľom. Ak potrebujete svoje vozidlo ochrániť pred mechanickým poškodením určite odporúčame polyuretánovu samo-opravnú ochrannú fóliu, ktorá je na tento účel navrhnutá.

Aká je cena keramickej ochrany laku?

Našu ponuku keramických náterov nájdete v cenníku. (Ak ju tam nevidíte, odškrtnite políčko „Strojové leštenie laku“, keďže bez strojového leštenia aplikáciu keramickej ochrany neodporúčame.)

Môžem si keramickú ochranu aplikovať sám?

Jedným slovom – Nie. Nesprávnou aplikáciou keramickej ochrany laku môžete vytvoriť škvrny, pruhy či „zahmlený“ vzhľad. Je dôležité nechať to na zaškolených a skúsených  profesionálov.

Na správnu aplikáciu je nutné vozidlo dôkladne pripraviť. Aby ochrana fungovala tak ako má, je dôležité ju aplikovať v čistom, správne osvetlenom prostredí pri určitej teplote a vlhkosti. Všetky tieto faktory spolu s prípravou lakovaných častí karosérie, ktoré ideme ošetriť vplývajú na celkový výsledok.

Navyše k niektorým značkám keramickej ochrany, ako je napríklad Krytex sa ani bežný človek nedostane. Nie sú určené na voľný predaj a ich používanie je vysoko kontrolované.

V súčasnosti najčastejšie používame práve keramickú ochranu Krytex, ktorá je v autodetailingovom svete absolútnou špičkou medzi keramickými nátermi.